Anakartınızın markasını ve model numarasını bulmanızın gerekmesinin birçok nedeni vardır. Sürücüleri veya BIOS’u güncellemek en yaygın olanlardır. Ancak diğer donanımlarla uyumluluğu kontrol etmek, teknik özellikleri keşfetmek veya sadece anakartınızın özelliklerinde başka bir anakart aramak isteyebilirsiniz. OEM PC’ler ve dizüstü bilgisayarlarda, bu her zaman kadar kolay değildir.

Muhtemelen anakart modelinizi keşfetmenin en hızlı ve en kolay yolu, Windows’un Sistem Bilgileri yardımcı programını kullanmaktır.

Windows 10’da bu menüye Başlat’a gidip “Sistem Bilgileri” yazıp uygulamayı çalıştırarak erişebilirsiniz. Alternatif olarak, çalıştır penceresini açmak için Windows tuşu + R’ye basın, ardından “msinfo32” yazın ve Enter’a basın.

Windows’un daha önceki sürümlerini kullanıyorsanız, yukarıdaki Çalıştır komutunu kullanabilir veya Başlat menüsüne giderek bu talimatları uygulayabilirsiniz: Tüm Programlar> Aksesuarlar> Sistem Araçları, ardından Sistem Bilgileri yardımcı programı.

Sistem bilgileri içinde, solda “Sistem Özeti” ne tıkladığınızda pencerenin sağ alanında ana kartınızın marka ve modelini bulabilirsiniz.

Anakart marka ve model öğrenme

Komut İstemi

Çok fazla tercih sebebi olmasa da komut istemi (cmd) yardımıyla da anakart marka ve modelini bulabilirsiniz. Bunun için komut istemini açın, ardından aşağıda paylaştığım satırı komple kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın.

wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber

anakart cmd model marka öğrenme

Bu kod sayesinde, kart üreticisini, model numarasını, sürümünü ve varsa seri numarasını görüntüleyebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere anakartınızın markasını ve modelini nasıl öğrenebileceğinizi anlattım. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.