Bu yazımda sizlere internet ve teknoloji dünyası hakkında ilginç bilgiler vereceğim. Eminim, Youtube’un asıl kuruluş amacıyla ilgili yada Facebook’un neden mavi tonlarında olduğuyla ilgili bir fikriniz yoktur.

QWERTY klavye neden üretildi? Bu ve bunun gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımı okumaya başlayabilirsiniz.

Keyifli okumalar!

1. Firefox logosundaki hayvan tilki değildir.

Firefox logosu aslında bir kırmızı pandadır. Firefox logosunun bir tilki olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış vardır, fakat aslında o bir kırmızı pandadır!Firefox Logosu Hakkında İlginç Bilgiler

2. Nintendo aslında oyun kartı üretmek için kurulmuştur.

Nintendo, video oyunları yapmadan çok önce oyun kartları yaptı. Nintendo, 1889’da bir oyun kartı şirketi olarak kuruldu. İlk video oyunlarını 1978’e kadar yapmadılar.

3. Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg renk körüdür.

Mark Zuckerberg kırmızı-yeşil renk körüdür, bu da onun en iyi görebildiği rengin mavi olduğu anlamına gelir. Facebook logosuna ve içeriğine neden mavi rengin hakim olduğunu açıklamaktadır.

4. YouTube, bir arkadaşlık sitesi olarak oluşturuldu.

YouTube.com, bir videoyla arkadaşlık sitesi olması amacıyla 14 Şubat 2005’te (Sevgililer Günü) oluşturuldu. Bu sitede amaç insanların hayallerindeki kişileri çektikleri video ile bulmalarını kolaylaştırmaktı.

Ancak, bu fikir çok da tutmamıştı ve bir süre sonra, YouTube her türlü videonun yüklenmesine izin verecek şekilde değişti.

Arkadaşlık sitesi fikri tutmuş olsaydı şimdiki Youtuberlar ne yapacaklardı sizce?

5. İnternetin %35’i WordPress Kullanıyor.

2020 itibariyle 455 milyondan fazla web sitesi içerik yönetim sistemi (CMS) olarak WordPress kullanıyor. Bu da Dünya’daki tüm web sitelerinin yaklaşık %35’inin WordPress altyapısını kullandığını gösterir.

6. İlk televizyon yayını 1925’te gerçekleşti.

İlk televizyon yayını, saniyede beş resim olmak üzere 30 satırlık dikey taranmış formatta siyah-beyaz bir görüntüyle 1925’te yapıldı.

7. Youtube’da en çok izlenen video “Baby Shark”.

3 Nisan 2021 yılı itibariyle Youtube’da en çok izlenen video “Pinkfong! Kids’ Songs & Stories” kanalında paylaşılan Baby Shark videosudur. Video 18 Haziran 2016’dan bu yana 8.2 milyar görüntülenme almıştır ve kırılması oldukça güç bir rekora sahiptir.

Baby Shark En Çok İzlenen Video

Videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

8. QWERTY klavye bizi yavaşlatmak için dizayn edilmiştir.

Daktilolar piyasaya sürüldüğünde, çok hızlı yazmak tuşların sıkışmasına neden oluyordu. Bunun olmasını önlemek için, yaygın kullanılan harfleri birbirinden uzak bir yere yerleştiren ve daktiloları yavaşlatan QWERTY tanıtıldı.

Akıllı telefonlarda ve bilgisayar klavyelerinde böyle bir sorun olmayacağı bilinse de QWERTY dizaynı kullanılmaya devam etmektedir.

9. Nokia ilk çıktığı zamanlarda tuvalet kağıdı üretiyordu.

Nokia şirketi cep telefonlarını satmadan önce; tuvalet kağıdı, araba lastikleri, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazların üretimini yapıyordu.

10. Google’ın atmış olduğu ilk tweet ikilik (binary) sistemdeydi.

Google’ın ilk tweet’i 2009’da atıldı ve birçok kişi için anlamsızdı. İkiliden İngilizceye çevrildiğinde, “I’m feeling lucky” yani “Kendimi şanslı hissediyorum” yazıyordu.

11. Bir günde yaklaşık 4 milyar Google araması yapılıyor.

Bu trafiğin yüzde 7,2’si “Google” terimini arayan insanlardan geliyor.

  • 2020 yılında Türkiye’de en çok aranan isim sizce kim olmuştur?

Tabi ki; ilk isim Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, ikinci isim Berat Albayrak olmuştur.

  • Peki hangi tarifler aratıldı diye sorsam ne cevap verirsiniz?

Kesinlikle doğru cevabı verdiğinizi düşünüyorum. İlk sırada ekmek tarifi, ikinci sırada pide tarifi bulunmaktadır.

Google Trends sayfasına giderek en çok aranan kelimeleri detaylıca öğrenebilirsiniz.